Ağ güvenliği, ağınızın ve verilerinizin kullanılabilirliğini ve bütünlüğünü korumak için tasarlanmış herhangi bir faaliyettir.

  • Hem donanım hem de yazılım teknolojilerini içerir
  • Çeşitli tehditleri hedef alır
  • Ağınıza girmelerini veya yayılmalarını durdurur
  • Etkili ağ güvenliği, ağa erişimi yönetir

Ağ güvenliği nasıl çalışır?

Ağ güvenliği, uçta ve ağda birden çok savunma katmanını birleştirir. Her ağ güvenlik katmanı politikaları ve kontrolleri uygular. Yetkili kullanıcılar ağ kaynaklarına erişim sağlar, ancak kötü niyetli kişilerin istismar ve tehdit gerçekleştirmesi engellenir .

Ağ güvenliğinden nasıl faydalanırım?

Dijitalleşme dünyamızı dönüştürdü. Yaşama, çalışma, oyun oynama ve öğrenme şeklimiz hepimiz değişti. Müşterilerin ve çalışanların talep ettiği hizmetleri sunmak isteyen her kuruluş, ağını korumalıdır. Ağ güvenliği ayrıca özel bilgileri saldırılardan korumanıza yardımcı olur. Nihayetinde itibarınızı korur.

 

Ağ güvenliği türleri

Güvenlik duvarları

Güvenlik duvarları, güvenilir dahili ağınız ile İnternet gibi güvenilmeyen dış ağlar arasında bir engel oluşturur. Trafiğe izin vermek veya trafiği engellemek için bir dizi tanımlanmış kural kullanırlar. Güvenlik duvarı donanım, yazılım veya her ikisi olabilir. Cisco,  birleşik tehdit yönetimi  (UTM) cihazları ve tehdit odaklı  yeni nesil güvenlik duvarları sunar .


E-posta ağ güvenliği

E-posta ağ geçitleri, bir güvenlik ihlali için bir numaralı tehdit vektörüdür. Saldırganlar, alıcıları aldatmak ve onları kötü amaçlı yazılım sunan sitelere göndermek için karmaşık kimlik avı kampanyaları oluşturmak için kişisel bilgileri ve sosyal mühendislik taktiklerini kullanır. Bir e-posta güvenlik uygulaması, gelen saldırıları engeller ve hassas verilerin kaybolmasını önlemek için giden iletileri kontrol eder.


Virüsten koruma ve kötü amaçlı yazılımdan koruma yazılımı

“Kötü amaçlı yazılım” ın kısaltması olan “kötü amaçlı yazılım”, virüsleri, solucanları, Truva atlarını, fidye yazılımlarını ve casus yazılımları içerir. Bazen kötü amaçlı yazılımlar bir ağa bulaşır, ancak günler hatta haftalarca uykuda kalır. En  iyi  kötü amaçlı yazılım önleme programları , yalnızca girişte kötü amaçlı yazılım taraması yapmakla kalmaz, aynı zamanda anormallikleri bulmak, kötü amaçlı yazılımları kaldırmak ve hasarı düzeltmek için daha sonra dosyaları sürekli olarak izler.


Ağ bölümleme

Yazılım tanımlı bölümleme, ağ trafiğini farklı sınıflandırmalara sokar ve  güvenlik politikalarının uygulanmasını  kolaylaştırır. İdeal olarak, sınıflandırmalar yalnızca IP adreslerine değil, uç nokta kimliğine dayanır. Rol, konum ve daha fazlasına dayalı olarak erişim hakları atayabilirsiniz, böylece doğru kişilere doğru erişim seviyesi verilir ve şüpheli cihazlar kontrol altına alınır ve giderilir.


Giriş kontrolu

Her kullanıcının ağınıza erişimi olmamalıdır. Olası saldırganları uzak tutmak için her kullanıcıyı ve her cihazı tanımanız gerekir. Daha sonra güvenlik politikalarınızı uygulayabilirsiniz. Uyumlu olmayan uç nokta cihazlarını engelleyebilir veya bunlara yalnızca sınırlı erişim verebilirsiniz. Bu süreç ağ erişim kontrolüdür (NAC).


Uygulama güvenliği

İşinizi yürütmek için kullandığınız her türlü yazılımın, ister BT personeliniz oluştursun ister siz satın alın, korunmaya ihtiyacı vardır. Ne yazık ki, herhangi bir uygulama, saldırganların ağınıza sızmak için kullanabilecekleri açıklar veya güvenlik açıkları içerebilir. Uygulama güvenliği, bu açıkları kapatmak için kullandığınız donanımı, yazılımı ve işlemleri kapsar.


Davranış analizi

Anormal ağ davranışını tespit etmek için, normal davranışın neye benzediğini bilmeniz gerekir. Davranışsal analitik araçları, normdan sapan etkinlikleri otomatik olarak ayırt eder. Güvenlik ekibiniz daha sonra potansiyel bir sorun oluşturan uzlaşma göstergelerini daha iyi belirleyebilir ve tehditleri hızla düzeltebilir.


Bulut güvenliği

Bulut güvenliği, çevrimiçi IP’yi, hizmetleri, uygulamaları ve diğer zorunlu verileri savunmak için uygulanan geniş bir teknoloji, politika ve uygulama kümesidir. Kullanıcıları internete eriştikleri her yerde tehditlere karşı koruyarak ve buluttaki verilerinizi ve uygulamalarınızı güvence altına alarak güvenliğinizi daha iyi yönetmenize yardımcı olur.


Veri kaybı önleme

Kuruluşlar, personelinin hassas bilgileri ağın dışına göndermediğinden emin olmalıdır. Veri kaybını önleme veya DLP teknolojileri, kişilerin kritik bilgileri güvenli olmayan bir şekilde karşıya yüklemesini, iletmesini ve hatta yazdırmasını engelleyebilir.


Saldırı önleme sistemleri

İzinsiz girişi önleme sistemi (IPS), saldırıları etkin bir şekilde engellemek için ağ trafiğini tarar. Cisco Yeni Nesil IPS (NGIPS) cihazları, bunu yalnızca kötü amaçlı etkinlikleri engellemek için değil, aynı zamanda salgınların ve yeniden bulaşmanın yayılmasını önlemek için ağdaki şüpheli dosyaların ve kötü amaçlı yazılımların ilerlemesini izlemek için büyük miktarlarda küresel tehdit istihbaratını ilişkilendirerek yapar.


Mobil cihaz güvenliği

Siber suçlular, mobil cihazları ve uygulamaları giderek daha fazla hedefliyor. Önümüzdeki 3 yıl içinde, BT kuruluşlarının yüzde 90’ı kişisel mobil cihazlarda kurumsal uygulamaları destekleyebilir. Elbette, ağınıza hangi cihazların erişebileceğini kontrol etmeniz gerekir. Ağ trafiğini gizli tutmak için bağlantılarını da yapılandırmanız gerekecektir.

Güvenlik bilgileri ve olay yönetimi

SIEM ürünleri, güvenlik personelinizin tehditleri belirlemesi ve bunlara yanıt vermesi için ihtiyaç duyduğu bilgileri bir araya getirir. Bu ürünler, fiziksel ve sanal cihazlar ve sunucu yazılımı dahil olmak üzere çeşitli biçimlerde gelir.


VPN

Sanal bir özel ağ, bir uç noktadan ağa olan bağlantıyı genellikle İnternet üzerinden şifreler. Tipik olarak, bir uzaktan erişim VPN, cihaz ve ağ arasındaki iletişimin kimliğini doğrulamak için IPsec veya Güvenli Yuva Katmanı kullanır.


Web güvenliği

Bir web güvenlik çözümü, personelinizin web kullanımını kontrol edecek, web tabanlı tehditleri engelleyecek ve kötü amaçlı web sitelerine erişimi engelleyecektir. Web ağ geçidinizi sitede veya bulutta koruyacaktır. “Web güvenliği”, kendi web sitenizi korumak için attığınız adımları da ifade eder.


Kablosuz ağ güvenliği

Kablosuz ağlar, kablolu ağlar kadar güvenli değildir. Sıkı güvenlik önlemleri olmadan, bir kablosuz LAN kurmak, otopark dahil her yere Ethernet portları koymak gibi olabilir. Bir istismarın ele geçirilmesini önlemek için, bir kablosuz ağı korumak için özel olarak tasarlanmış ürünlere ihtiyacınız var.

İletişime Geç
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Scan the code
Selamlar, Nasıl Yardımcı Olabiliriz?